Asi nenĂ na svÄ›tÄ› rockovĂ©ho fanouška, kterĂ˝ by neznal skladby Mama, I´m Coming Home a No More Tears. Toto album se skuteÄŤnÄ› stalo znamenĂm svĂ© doby a Madmana vymrštilo na samotnĂ˝ vrchol hudebnĂho nebe. NejenĹľe jde o jednoznaÄŤnÄ› komerÄŤnÄ› nejĂşspěšnÄ›jšà desku, na kterĂ© se kdy podĂlel, ale i o desku, já tvrdĂm SKORO nejlepšĂ. Ozzy, vÄ›dom si zbyteÄŤnÄ› promarnÄ›nĂ˝ch let svĂ©ho Ĺľivota, zaÄŤal koneÄŤnÄ› sekat dobrotu. Pod dohledem lĂ©kařů a osobnĂch trenĂ©rĹŻ se za dva roky staÄŤil vrátit na scĂ©nu v ĹľivotnĂ formÄ›. Nezvykle mladÄ› vyhlĂĹľejĂcĂ, štĂhlĂ˝, stĹ™ĂzlivĂ˝ a plnĂ˝ chuti do novĂ© práce, byl pĹ™ipravenĂ˝ dobĂ˝vat s ambiciĂłznĂ novinkou svÄ›tová pĂłdia. K nahrávánĂ byla povolána stejná sestava jako u pĹ™edchozĂho alba No Rest for The Wicked, tedy Wylde, Castillo,Daisley a samozĹ™ejmÄ› klávesák John Sinclair s tĂm, Ĺľe Bob Daisley byl pro tentokrát na turnĂ© nahrazen Mikem Inezem. ZajĂmavostĂ je, Ĺľe skladatelsky se na albu velkou mÄ›rou podĂlel takĂ© Lemmy Kilmister, kterĂ˝ uplatnil svĂ© nápady hned ve ÄŤtyĹ™ech pĂsnĂch.
Deska No More Tears je vĹŻbec dokonalou prezentacĂ toho skoro nejlepšĂho, co do dnešnĂch dnĹŻ vzešlo z Ozzyho spolupráce s blonÄŹatĂ˝m kytarovĂ˝m hrdinou Zakkem Wyldem. Ten opatĹ™il skladby mnoha nezapomenutelnĂ˝mi momenty. PĹ™estoĹľe je deska zvukovÄ› rĹŻznorodÄ›jšĂ, nástrojovÄ› bohatšà a vĂce aranžérsky promakaná neĹľ kterĂ˝koliv z pĹ™edchĹŻdcĹŻ, nejsou skladby pĹ™eplácanĂ©. Vše má svĹŻj řád, vše držà pohromadÄ›, nic nerušà ani nepĹ™ebĂ˝vá. Tak tĹ™eba hned ĂşvodnĂ Mr. Tinkertrain, vypovĂdajĂcĂ o konkrĂ©tnĂm pĹ™Ăpadu zneuĹľĂvánĂ malĂ˝ch dÄ›tĂ, stojĂ na pozvolnĂ©m rytmu a Ozzyho soustĹ™edÄ›nĂ©m frázovánĂ, do kterĂ©ho Zakk Wylde vstupuje se svĂ˝mi mistrovskĂ˝mi kousky jen ve chvĂlĂch, kterĂ© to vyĹľadujĂ. StadiĂłnovĂ˝ hymnus I Don´t Want To Change The World s nezapomenutelnĂ˝m ĂşstĹ™ednĂm riffem a vĂ˝raznĂ˝m refrĂ©nem se stal velkĂ˝m šlágrem a dodnes je moĹľnĂ© jej slyšet na Ozzyho koncertech. SkvÄ›lou baladu Mama, I´m Coming Home hrajĂ celkem ÄŤasto rádiovĂ© stanice ještÄ› v tÄ›chto dnech. Album však nabĂzĂ povedenĂ© slaďáky hned tĹ™i. A všechny stojĂ opravdu za to. KromÄ› jiĹľ zmĂnÄ›nĂ© pĂsnÄ› Mama I´m Coming Home ještÄ› mĂ©nÄ› známou Time After Time a samozĹ™ejmÄ› v závÄ›ru umĂstÄ›nĂ˝ nostalgickĂ˝ skvost Road To Nowhere coby temnou retrospekci Madmanova Ĺľivota. Vrchol pĹ™icházĂ v titulnĂ skladbÄ›. NezapomenutelnĂ˝ baskytarovĂ˝ motiv probublává skrze masivnĂ hradby kláves, do toho hypnotizujĂcà šĂlencovo frázovánĂ a notoricky známá Wyldeho kytarová stĹ™elba. Skladba plná zadrĹľovanĂ©ho napÄ›tĂ však exceluje v bombastickĂ©m refrĂ©nu. Za zmĂnku stojĂ i vĂ˝bornĂ© klávesovĂ© intermezzo v jejĂm jádru. Jsou zde však i mĂ©nÄ› známĂ© skladby, kterĂ© majĂ ambice monstr hitĹŻ. Tak tĹ™eba Desire, kde kytara dokola drhne dusivĂ˝ riff nebo Kilmisterova Hellraiser, která jakoby vypadla z repertoáru Kiss. Velmi se mi lĂbĂ i S.I.N. dĂky svĂ© melodickĂ© zpÄ›vovĂ© lince, která ve mnÄ› vzbuzuje pocit jakĂ©si popovĂ© povÄ›domosti a takĂ© samozĹ™ejmÄ› dĂky Zakkovu nenapodobitelnĂ©mu kytarovĂ©mu kouzlenĂ, kterĂ© jĂ vynášà daleko nad oblast prvoplánovĂ©ho kýče.
Jak shrnout do jednĂ© vÄ›ty album, kterĂ© je mnohĂ˝mi povaĹľováno za nejlepšà co kdy Mr. Ozzy stvoĹ™il? Ano bylo komerÄŤnÄ› nejĂşspěšnÄ›jšĂ, obsahuje spoustu hitĹŻ, navázalo na nÄ›j nejvÄ›tšà turnĂ© Ozzyho kariĂ©ry atd. Ano je skvÄ›lĂ©, hodnotĂm ho 5 ti hvÄ›zdiÄŤkami, ale PĹ™edchĹŻdce No Rest for The Wicked (O dokonalosti prvnĂch dvou kouskĹŻ s Randy Rhoadsem netĹ™eba diskutovat) a následovnĂk Ozzmosis je u mÄ› ještÄ› o stupĂnek výš. PĹ™edchĹŻdce pro svou syrovost a pro "MadmanovskĂ˝ faktor", kterĂ© v dalšĂch albech jiĹľ postrádám, nasledovnĂk pro svou jedineÄŤnou temnou atmosfĂ©ru.
↧