EponymnĂ ÄŤtvrtĂ© album bĂ˝vá obvykle povaĹľováno za nejslabšà desku ranĂ˝ch King’s X. Je jasnĂ©, Ĺľe po Faith Hope Love nebylo jednoduchĂ© pĹ™ijĂt s kvalitativnÄ› srovnatelnĂ˝m poÄŤinem.
Pinnick & spol sice skuteÄŤnÄ› neudrĹľeli laĹĄku, nastavenou v devadesátĂ©m roce aĹľ proklatÄ› vysoko, pĹ™esto nabĂdli alespoĹ� standardnĂ, vcelku dobĹ™e se poslouchajĂcĂ kolekci.
Pro mÄ› osobnÄ› je „čtyĹ™ka“ dokonce o chlup lepšà neĹľ druhĂ© album, a to jsem si dobĹ™e vÄ›dom faktu, Ĺľe spousta kritikĹŻ a fanouškĹŻ vyzdvihuje Gretchen Goes to Nebraska aĹľ na jakĂ˝si piedestal. ÄŚtvrtá deska je ponÄ›kud poklidnÄ›jšà a takĂ© mĂrnÄ› popovÄ›jšĂ; mnoho skladeb si ale stále držà onen nezamÄ›nitelnĂ˝ feeling, dĂ˝chajĂcĂ z ranĂ© tvorby kapely.
AbsolutnÄ› nejchytlavÄ›jšà jsou hned prvnĂ dva songy: "The World Around Me" a "Prisoner". Ty by na mĂ© imaginárnĂ X vĂ˝bÄ›rovce nejspĂš chybÄ›t nemohly. ZvláštÄ› tedy prvnÄ› jmenovaná - jejĂ totálnÄ› nakaĹľlivĂ˝ rif mi jen tak z hlavy nevypadne. Ta druhá je pak typickĂ˝m kandidátem na lĂbivĂ˝ hitovĂ˝ singl.
Z dalšĂch vÄ›cĂ zmĂnĂm alespoĹ� "Lost in Germany", která se (spolu s "Black Flag") o pÄ›t let pozdÄ›ji probojovala na jedinou oficiálnĂ kompilaci v historii kapely.
JednĂm dechem musĂm ale pĹ™iznat, Ĺľe pĹ™i kompletnĂm poslechu alba vynikne bohuĹľel i jeho urÄŤitá monotĂłnnost, stejnÄ› jako prvnĂ nechtÄ›nĂ© náznaky rutiny v pĹ™Ăstupu ke skládánĂ. RozhodnÄ› by takĂ© neškodilo zkrátit celkovou dĂ©lku o jeden dva songy, o nichĹľ se (v historii kapely asi prvnÄ›) dá hovoĹ™it jako o vycpávkách.
Co však nutno pochválit, je tradiÄŤnÄ› skvÄ›lĂ˝ obal; tentokrát dokonce jeden z jejich nejlepšĂch…
V roce 1992 se zdálo, Ĺľe King’s X majĂ vrchol svĂ© kariĂ©ry za sebou, a nynĂ uĹľ je ÄŤeká (komerÄŤnÄ› i kvalitativnÄ›) jenom sestupná kĹ™ivka. Toto podezĹ™enĂ se naštÄ›stĂ podaĹ™ilo dokonale vyvrátit hned následujĂcĂ deskou.
O tom ale zase někdy jindy.
↧