AÄŤ stará „VáleÄŤná loď” (anglicky man-of-war, staĹľenĂ˝ tvar man-o’-war) dávno vystĹ™Ălela svĂ© ostrĂ© náboje a těžkĂ© kanĂłny vymÄ›nila za kapslovky, dnes moĹľná dokonce i za špuntovky, jejĂ nÄ›kdejšà palebná sĂla je nezpochybnitelná.
StejnÄ› tak uĹľ jĂ nikdo nevezme všechny ty vĂtÄ›znĂ© bitvy na hudebnĂm poli, po nichĹľ zĹŻstaly skvÄ›lĂ© nahrávky, jako zářezy na paĹľbě…
A jednĂm z nich je bezesporu sice nejkratšĂ, zato však jedno z nejlepšĂch alb skupiny, "Hail To England" z roku 1984.
Pro mÄ› tato nahrávka, spolu s následujĂcĂ, pĹ™edstavuje vrchol tvorby Manowar. Ne, Ĺľe by dalšà desky z 80. let byly nÄ›jakĂ© špatnĂ©, pár podaĹ™enĂ˝ch vÄ›cĂ jsem dokázal objevit i na obou poÄŤinech z 90. let, ale v ÄŤtyĹ™iaosmdesátĂ©m mÄ›li Manowar (aspoĹ� v mĂ˝ch oÄŤĂch) svĂ© nejĂşspěšnÄ›jšà taĹľenĂ po metalovĂ˝ch bojištĂch.
VĂ˝stiĹľnÄ›jšà pĹ™eklad názvu alba, neĹľ „Sláva Anglii”, by byl „KrupobitĂ na Anglii”, protoĹľe lĂ©pe vystihuje, co se na tĹ™iatĹ™iceti minutách a necelĂ˝ch tĹ™iceti sekundách odehrává (aÄŤkoliv skupina mÄ›la nejspĂš na mysli ten prvnĂ vĂ˝znam).
Ĺ est skladeb pĹ™emÄ›nÄ›nĂ˝ch v šest nájezdĹŻ ÄŤtyĹ™ berserkĹŻ, po kterĂ˝ch následuje pomalĂ˝, ale majestátnĂ pochod vĂtÄ›zĹŻ porobenou zemĂ, v podobÄ› závÄ›reÄŤnĂ© sedmĂ©...
Nebudu ztrácet ÄŤas chválenĂm všech pĂsnĂ, slabotu na tĂ©to silnĂ© nahrávce nenajdete (na tak krátkĂ© ploše by to bylo neodpustitelnĂ©); takĂ© instrumentálnĂ (pĹ™edevšĂm) baskytarová „exhibice” kapelnĂka a hlavnĂho (tĂ©měř vĂ˝hradnĂho) autora hudby, je tu v pohodÄ› a nenudĂ (coĹľ pozdÄ›ji pĹ™estalo platit). NejradÄ›ji mám prvnĂ tĹ™i pĂsnÄ› a závÄ›reÄŤnou skoro „devĂtiminutovku”.
DeMaiovy texty na "Hail To England" ÄŤerpajĂ inspiraci z vikinskĂ© mytologie (valkĂ˝ry, berserkovĂ©, Ă�sgard a Odin v "Blood Of My Enemies" a "Kill With Power"), z legendy o králi Artušovi (grál zmĂnÄ›nĂ˝ v titulnĂ "Hail To England"), pĹ™ĂpadnÄ› koketujĂ s okultismem ("Each Dawn I Die", "Bridge Of Death"); k hudbÄ› i samotnĂ˝m muzikantĹŻm pasujĂ opÄ›t vĂ˝teÄŤnÄ›...
KdyĹľ jsem toto album v 84. slyšel poprvĂ©, hned mÄ› zaujalo, a katapultovalo pro mne neznámou kapelu na špici, mezi mĂ© nejvÄ›tšà oblĂbence tĂ© doby, Accept, Iron Maiden a Mercyful Fate. A lĂbĂ se mi dodnes, pĹ™estoĹľe kapela Manowar je pro mÄ› „mrtvou záleĹľitostĂ” uĹľ vĂc, neĹľ dekádu...
↧