Když jsem si v Jazz bulletinu číslo 15 v roce 1975 přečetl článek pánů Jiřího Dvořáka a Petra Cibulky „ Epitaf karmínového krále“ tak jsem se v souvislosti s King Crimson dozvěděl, že jejich člen se podílel na albu elektronické hudby mně tehdy naprosto neznámé kapely White Noise. V té době jsem studoval v Brně a díky společným zájmům jsem se seznámil s autorem článku Jirkou Dvořákem. S Jirkou jsem se skamarádil a naše kamarádství trvá doposud. Jemu vděčím za nahrávky v té době pro normálního smrtelníka nedostupných desek. Mezi díla o která jsem měl zájem byla i nahrávka tohoto souboru. Nadšení když jsem si pásek s nahrávkou tohoto souboru nesl na kolej nebudu popisovat. Později jsem pásky rozprodal a před deseti lety při brouzdání po internetu jsem narazil na toto album v CD podobě a koupil jsem si jej.
Album skupina nahrála na tu dobu (1969) za použití různých tónových generátorů, percussion a lidského hlasu vytvořila vlastně první nahrávku ryze elektronického rocku. Na albu se autorsky i instrumentálně podílel klávesista King Crimson Ian McDonald. Úvodní skladba „Love Without Sound „ začíná elektronickými zvuky vytvářenými tónovým generátorem do toho ženský naechovaný šeptaný vokál, do následující skladby jsou zakomponovány extatické ženské i mužské výkřiky. Nejdelší skladba The Visitations po úvodní kakofonii zvuků tvořených tónovými generátory přechází do něčeho jako kosmická opera. Na pozadí kosmických a strašidelných zvuků se střídají mužský a ženský vokál s mluvenými pasážemi ve velmi sugestivním provedení. Závěrečná skladba přesně odpovídá názvu „ Černá mše: elektrická bouře v pekle“. Skladba začíná obřadní řečí recitovanou hrubým mužským hlasem , následuje sólo na tympány doprovázené tajemnými kosmickými zvuky a celé to přechází v opravdovou elektronickou bouři, kdy nad temnými údery do tympánů se vznášejí různé hluky, šumy, výkřiky apod. Podobné album bez kytar vytvořila rok před nimi americká kapela United States Of America. Album v době vzniku nemělo výrazný komerční ohlas. Přesto si myslím, že stojí za připomenutí jedná se vlastně o jedno z prvních elektronických alb, které i dnes zní velmi moderně.
Vzhledem k unikátnosti a originalitě díla nemůžu hodnotit jinak než za pět hvězdiček. Skupina vytvořila dle profilu ještě jedno album , které jsem však nikdy neslyšel.
↧