Na skupinu Thinking Plague jsem poprvé narazil v časopise Rock&Pop , kde vycházela v prvních ročnících takzvaná „ Nezávislá abeceda“. Popis mě zaujal hlavně tím, že skupina má zpěvačku a já miluji ženský vokál. Koupil jsem si ukázkové album a od té doby kupuji všechny jejich desky i desky kapel, na jejichž nahrávkách se podílejí jednotliví protagonisté. Tak jsem si postupně nakoupil alba 5 uu´s, Hail, Motor Totemist Guild, U-Totem, Ahvak Present atd.
Před nahráváním tohoto alba si skupiny všiml Fred Frith bývalý kytarista a houslista skupin Henry Cow, Art Bears, Skeleton Crew atd. Fred Frith nabídl Thinking Plague vydání alba na labelu Recommended Records a sám si zahrál ve skladbě Organism ( Version II). Na desce je hlavní zpěvačkou Sussane Lewis, která po vydání tohoto alba zakládá s Bobem Drakem baskytaristou a bubeníkem skupinu Hail a vydává rovněž na labelu ReR album "divného" folku pod názvem „Turn Of The Screw“.
Na albu In This Life se nachází devět skladeb, sedm je nových a dvě jsou jiné verze skladeb vydaných na předchozích deskách. Pro popis toho co se na albu odehrává, bych použil název „miniopery“. Všechny skladby mají schéma moderní vážné hudby a do toho jsou zakomponovány prvky jazzu, rocku, folku improvizace i sóla na jednotlivé nástroje a nad tím pro mě velice zajímavý místy až operní zpěv Sussane Lewis. Každá skladba je jiná a originální a dokážu si při poslechu představit ztvárnění nějakého příběhu situace…. Nejvíce se mi líbí skladba Organism (Version II), Run Amok, Love, ale daly by se jmenovat všechny. S každým dalším přehráním vystupují do popředí tu improvizace na kytaru, tu sólo na bicí, vokál… Tohle album je pro mě jedno z nejzajímavějších z konce osmdesátých let.
Kapela patří k mým favoritům a tohle je jedno z jejích nejlepších děl a já nemůžu dát této desce méně než pět hvězdiček.
↧