Audioslave, tuhle tzv. superskupinu složenou s ústřední postavy legendárních hrdinů ze Seattlu a instrumentálního tria z neméně legendárních revolucionářů 90. let, kteří bojovali proti globalizační mašinerii a rasismu, jsem dostal pod kůži překvapivě dříve, než jejich domovské kapely. Je neskutečně zajímavé a pro mnohé možná nepochopitelné, jak na začátku nového tisíciletí, kdy bylo tradiční hard and heavy ve velkém hudebním byznysu doslova nežádoucí, mohla vzniknout taková kapela, která se opírá o tradiční hodnoty hard rocku 70. let a nechutenství ke kapitalismu 90. let. A ejhle, ono to zafungovalo více než dobře, můžeme směle prohlásit, proč by neměla zafungovat muzika, za kterou stojí "novodobí Hendrix", Tom Morello a jeden z nejlepších vokalistů svého druhu, Chris Cornell. Ale vzpomeňme si na jiná slavná jména, která v tomto období se svojí muzikou na trhu pohořela (Slash, Metallica, aj.) Nicméně i přes velký úspěch Audioslave a nespornou kvalitu jejich nové muziky, je nutno dodat, že nedosáhli takového významu a kultu jako Rage Against The Machine a Soundgarden.
Ale dost teorie. Jakou muziku nám to pánové vůbec servírují? Hned od prvních tónů elektrické kytary je jasné, že to je Tom Morello, stejný jako v časech RATM. Maximálně naboosterovaná kytara, prostá jakékoliv eletroniky, ovšem spousta efektů a různých zvuků a pazvuků, stejně jako to dělal Hendrix. Jakmile ale nastoupí se svým sytým a drsným vokálem Chris Cornell, je jasné, že otěže kapely, totiž směru, jakým se budou hudebně ubírat má ve svých rukách on. Funkové prvky, jaké byly obvyklé pro RATM, zde téměř neslyšíme. Audioslave jsou "oldschoolovější" fúzí Soundgarden. Vše se točí kolem Morellovy kytary a Cornellova vokálu, které odkazují na nejlepší období hard and heavy, 70.-90. léta. Taktéž rytmika se s ničím nemaže (o "ne"umětelství Brada Wilka se napovídalo v minulosti už kde co) a vydatně podporuje hlavní aktéry tohoto představení. Nekecá se a hraje na "plný koule".
Hned úvodní pecka, Cochise, nám ukáže, zač je toho loket. Kapela nažhaví své nástroje a už tu máme výborný riff (samosebou podpořený typickým zvukem kytary, o kterém se prostě nemusí diskutovat), ráznou rytmiku a samosebou plný a drsný vokál Cornella, který se s tím nemaže (klidně nám doporučí sebevraždu) a nekompromisně na nás tlačí, že opravdová muzika nevymřela.
Druhá skladba Show me how to live je z podobného soudku, i když nám kapela ve slokách ukáže, že umí i klidnější polohy.
"Superskupina" vůbec dokazuje, že píše promyšlenou a kvalitní muziku. Takové pecky jako What you are, nebo I´m the Highway zaujmou na první poslech svou výtečnou melodií, která možná připomene Cornellovu sólovou dráhu.
Like a Stone je zase citlivě vystavěná lyrická skladba, která připomene pozdější melancholické Soundgarden. Nutno dodat, stala se asi největším hitem kapely, neboť svou zvláštní chytlavost nemůže zapřít.
Mé oblíbené skladby, takové skrytější perličky, jsou Shadow of The Sun, které z melancholické polohy výtečně vygraduje do závěrečného apokalyptického nátlaku, kde si Chris Cornell může vyřvat své silné hlasivky.
Exploder, to je zase přímočařejší rockové skladba, která mohla být skrytým hitem, i díky výborné vokální lince.
Když shrnu vše co jsem napsal a řekl o této desce, je to perla žánru hard and heavy z počátku nového tisíciletí, kdy jinak tento žánr uvadal. Mimochodem Slash v té době řekl, "že se rock jaksik ředí." Čtveřice slavných jmen říkající si Audioslave, se tomu ovšem vzepřela a namíchala koktejl toho nejlepšího z minulosti hard and heavy a zabalila to do zajímavého kabátku. Pokud by někdo méně znalý si myslel, že podle převahy jmen z RATM, bude kapela taky tak znít, mýlí se. Chris Cornell může být zde považován za vůdčí osobnost, neboť výsledná muzika spíše připomene Soundgarden i přes to, kytara Toma Morella je jasně identifikovatelná, jako žádná jiná ve své době. Dá se říci, že Audioslave a jejich nahrávky zní jako žádné jiné ve své době. I když má slova mohou vyznít, jakoby Audioslave byli další hudební revolucionáři, není tomu tak, 70. i 90. léta jsou dávno pryč, ale to vůbec nevadí.
↧