KeÄŹ sa odhodlám kĂşpiĹĄ si album z obdobia 80. rokov, tak to uĹľ musĂ byĹĄ nieÄŤo fakt závaĹľnĂ©. Tvorbu Deep Purple som v 90. rokoch spoznal viac-menej po prvĂş polovicu 70. rokov (s vĂ˝nimkou Come taste the band, tam šlo len o vĂ˝berovkovĂ© nahliadnutie). UĹľ si nepamätám rok, ale v tĂ˝ch ÄŤasoch ešte fiÄŤali poĹľiÄŤovne videokaziet a na Grosslingovej ulici v jednej takejto poĹľiÄŤovni mali aj sekciu s hudobnĂ˝mi videami. Medzi inĂ˝mi tam trĂłnil dokument Come hell or high water. Samozrejme, koncert sme si prehrali na vlastnĂş kazetu, vystrihali otravnĂ© kecy medzi skladbami a ja som tak prvĂ˝ raz poÄŤul Gillana mimo formy, ale predovšetkĂ˝m niekoÄľko skladieb, o ktorĂ˝ch som dovtedy nemal ani poĹ�atia (A twist in the tale, Perfect strangers, Knocking at your back door, Anya, The battle rages on). A práve dve z nich, Perfect strangers a Knocking at your backdoor, ma zaujali najviac (a ešte aj Anya, aby som bol presnĂ˝). RemasterovanĂş verziu CD z roku 1999 som si sĂce kĂşpil aĹľ neskĂ´r, po neexistujĂşcej katastrofe globálnych rozmerov, ktorá sa do histĂłrie zapĂsala pod kĂłdovĂ˝m oznaÄŤenĂm Y2K, ale to nemá na mĂ´j vzĹĄah k albumu Ĺľiadny vplyv, takĹľe k veci.
Album zahajuje Knocking at your backdoor a na rok 1984 je to skladba dekády! Milujem refrĂ©n, ale aj ako celok patrĂ k tomu naj, ÄŤo kedy gejzĂr Deep Purple vychrstol do tváre rockovĂ˝ch dejĂn. Under the gun je svieĹľa a sviĹľná skladba, Nobody’s home a Mean streak dtto, Párpli oproti minulosti pridali na priamoÄŤiarosti a aj melodike a celkom im to pristane. SkvelĂş päticu skladieb uzatvára titulná skladba, ktorĂş vnĂmam ako poctu Kashmiru od Led Zeppelin. V orientálnych pasážach sa rĂ´zne narába s poÄŤtami, ÄŤo do rytmov a dĂ´b, je to prĂjemnĂ©. A gypsy’s kiss rĂ˝chlo odsĂ˝pa a prvĂ˝ (a poslednĂ˝) krát prichádza na rad slaďáčik, povinná to súčasĹĄ kaĹľdĂ©ho správneho hard rockovĂ©ho diela. Tunajšà kĂşsok poÄŤĂşva na meno Wasted sunsets a ja ho tieĹľ poÄŤĂşvam. Rád. Hungry daze akoby vypadla z albumu Rainbow, svojĂm ĂşstrednĂ˝m motĂvom mi v mysli vyštĂşrala asociácie na dosku Long live rock’n’roll. Na záver je tu zasa tvrdšie sa tváriaca skladba Not responisble a padla.
Jediná bonusová skladba, Son of Aleric, je skôr desať minút trvajúca improvizácia, v rámci ktorej si v pomalšom tempe Ritchie citlivo zasóluje, osobne mi sedà ako zakončenie cédéčka.
Je úžasnĂ©, Ĺľe „ejtĂ˝s“ syĹ�ťákovĂ˝ grc a ani „umravnĂme všetky nástroje, nech sa kulmy nerozpadnĂş, mejkap nerozteÄŤie, prirodzenie nezachveje“, sa nekonajĂş, takĹľe mĂ´Ĺľem 3,5 hviezd pokojne dotlaÄŤiĹĄ k ÄŤistej štvorke. PoctivĂ˝ hard rockovĂ˝ album si to zaslúži.
↧