Psal se rok 1984. Byl jsem šestnáctiletĂ˝ metalista, pro nÄ›hoĹľ byli naprostĂ˝mi jedniÄŤkami Accept, a teÄŹ na burze hledá "nÄ›co, co má fakt silnĂ© refrĂ©ny". DoporuÄŤili mi Manowar, a já si za drahĂ˝ penĂz zakoupil kazetu Sony s jejich prvnĂmi dvÄ›ma alby. Byly do nĂ vloĹľeny i ofocenĂ© obaly, kterĂ© vÄ›ru nevypadaly špatnÄ›. Ihned po pĹ™Ăchodu domĹŻ jsem si Ăşlovek pustil na svĂ©m monokazeťáku Aiwa.
Kapela se mi jevila jako hodnÄ› originálnĂ, a i kdyĹľ Accept z trĹŻnu nesesadila, rozhodnÄ› jsem ji zaĹ™adil po bok Grave Digger, W.A.S.P., Pretty Maids a pár dalšĂch novĂ˝ch jmen na metalovĂ© scĂ©nÄ›, kterĂ© se do budoucna jistÄ› vyplatĂ sledovat.
VĂce se mi z obou desek lĂbil právÄ› debut - zvláštÄ› pak hitová refrĂ©novka "Metal Daze" nemÄ›la chybu.
Rozverná instrumentálka "William's Tale", správně chytlavá "Shell Shock" nebo závěrečný monument "Battle Hymn" byly ovšem také hodny mnoha opakovaných poslechů.
ÄŚasem jsem si debut velmi oblĂbil, a kdyĹľ je ta správná nálada, neváhám si ho pustit i dnes. A jsem spokojenĂ˝.
Je pravda, Ĺľe teprve pozdÄ›jšà desky Manowar (zvláštÄ› Sign of the Hammer a Kings of Metal) ukázaly skuteÄŤnou sĂlu kapely. Ale uĹľ debut má svĂ© kouzlo, kterĂ©mu je vcelku snadnĂ© podlehnout. Pokud tedy pouĹľijete trochu zdravĂ©ho nadhledu, bez nÄ›hoĹľ se u tÄ›chto "samozvanĂ˝ch králĹŻ metalu" (oblĂbenĂ© to synonymum pro Manowar mezi ÄŤeskĂ˝mi publicisty) obÄŤas neobejdete.
NaštÄ›stĂ tu má ĂşstĹ™ednĂ dvojka Joey DeMaio a Ross the Boss nápadĹŻ na rozdávánĂ, a rozhodnÄ› s nimi nijak nešetĹ™Ă.
VzdálenÄ› bych tuto sympatickou nahrávku pĹ™irovnal k debutu Iron Maiden. Ten se takĂ© ponÄ›kud lišà od jejich pozdÄ›jšĂch poÄŤinĹŻ, a zároveĹ� hýřà invencĂ i vĂtanou pestrostĂ materiálu. A stejnÄ› tak nemá ĂşplnÄ› bezchybnĂ˝ zvuk, z ÄŤehoĹľ vyplĂ˝vá urÄŤitá milá obskurnost celku.
Manowar jako guilty pleasure? Jak se to vezme. Ona ta jejich muzika má totiĹľ mĂsty opravdu nefalšovanou sĂlu, takĹľe ji lze klidnÄ› brát stejnÄ› vážnÄ›, jako super-umÄ›leckou a intelektuály protěžovanou tvorbu industriálnĂch šampiĂłnĹŻ Laibach, u nĂĹľ se jistÄ› lze takĂ© královsky pobavit.
SamozĹ™ejmÄ›, Ĺľe cĂle a zámÄ›ry obou part nesnesou srovnánĂ, ale totalitnĂ urputnost, s jakou jedni i druzĂ drtĂ na svĂ˝ch deskách svou wagnerovštinu, srovnatelná je.
A stejnÄ› jako byli Laibach na samĂ©m počátku mnohem vĂce obhroublĂ˝m industriálem, neĹľ vycizelovanĂ˝mi postmodernĂmi hrátkami s nazi artem, jsou Manowar na Battle Hymns prostÄ› dalšà rock 'n' rollovou kapelou, která se svĂ© ultimátnĂ podobÄ› hudebnĂho ekvavivalentu fantasy monumentĹŻ typu Excalibur ÄŤi Conan the Barbarian teprve pomalu (ale jistÄ›) pĹ™ibliĹľuje.
↧