“America is always the same old shit!“
Několik týdnů před vyvrcholením prezidentské volební kampaně 1972 ve Spojených státech amerických, vychází třetí, a zároveň poslední, album Gill Scott-Herona „Free Will“ u vydavatelství „Flying Dutchman“.
Z pohledu vinylového vydání jsou nahrávky rozděleny podle typu hudebního doprovodu. Na stranu „A“ Gil umístil skladby nahrané za doprovodu kapely. Ve studiové kapele již není basista Ron Carter, ale nechybí osvědčení „harcovníci“ Pretty Purdie (dr.), Hubert Laws (fl., sax.) a Brian Jackson (keyb.), kteří natáčeli již předchozí album „Pieces of a Man“.
Hudebně je první strana tvořena nahrávkami, jež zvukově vychází z jazzu a neo-soulu, s dominantním sólovým nástrojem flétnou. Nově se objevuje ve Scott-Heronově výrazové paletě blues, zde prozatím pouze jednou “The Get Out Of The Ghetto Blues“.
Strana „B“ obsahuje sedm rapů/poem, ve kterých Scotta-Herona doprovází hráči na percussions Charlie Saunders, Eddie Knowles, kteří se objevili již na Gilově rapovém debutu „A New Black Poet-Small Talk At 125th And Lenox“ .
Gil Scott-Heron zůstává i na třetím albu oním nemilosrdným kritikem většinové americké společnosti, burcuje černošské obyvatele USA v jejich boji za lidská práva, ale i za obyčejnou lidskou důstojnost. Gil posluchače konfrontuje s každodenní situací na ulicích, plných násilí a připomíná oběti rasových nepokojů a střetů. Scott-Heronova Amerika je Amerikou kurev, drogových dealerů, pasáků a členů gangů.
V rapu „Ain't No New Thing“ Gil jednoznačně poukazuje na zneužívání talentu černošských hudebníků, jimi hraných hudebních stylů, skladeb a nahrávek (viz. nedávná debata na Progboardu, ohledně krádeže hudebních motivů kapelou Led Zeppelin). Připomíná, že skutečným „Králem rock'n'rollu“ neby bělochy prosazovaný Elvis Presley, ale Chuck Berry. Presley jen natočil verze černošských originálů,
Paradoxem doby, ve které album „Free Will“ vychází, je skutečnost, že v Listopadu 1972 obhajuje Richard Nixon svoje prezidentství a Amerika si znovu do svého čela zvolila jednoho z největších politických gangsterů.
Případným zájemcům o Scott-Heronovy nahrávky u Flying Dutchman doporučuji nekupovat jednotlivá alba samostatně, ale zkusit si sehnat trojCD komplet „The Revolution Begins“ z roku 2012. Na kompletu je veškerý materiál, který pro producenta Boba Thielea Gil natočil. Jistým bonusem je to, že na CD#1 jsou skladby s kapelou, na CD#2 rapy s bubeníky a na CD#3 posluchač nalezne jiné verze nahrávek a několik rozhovorů.
Vdeck škála 100/100
↧