ZatĂmco prvnĂ album nÄ›meckĂ˝ch Tangerine Dream Electronic Meditation povaĹľuji pouze za nepovedenĂ˝ pokus o elektronickou experimentálnĂ hudbu a krok špatnĂ˝m smÄ›rem, u následujĂcĂ desky Alpha Centauri uĹľ jsem mnohem spokojenÄ›jšĂ.
Jde totiĹľ o album, kterĂ© ve tĹ™ech skladbách navozuje mÄ› velice pĹ™Ăjemnou "kosmickou náladu" (jak se o nÄ›m vÄ›tšinou pĂše). Ale to je spĂše o fantazii a momentálnĂ náladÄ› posluchaÄŤe, co v nÄ›m poslech tĂ©to desky vyvolává. Formát LP dával mladĂ˝m zvukovĂ˝m experimentátorĹŻm kolem Edgara Froeseho šanci vyuĹľĂt moĹľnostĂ tehdejšĂch syntĂkĹŻ, varhan a dalšĂch nástrojĹŻ (pĹ™edevšĂm flĂ©tny) k natoÄŤenĂ opravdu podmanivĂ˝ch nikam nespÄ›chajĂcĂch skladeb. Sice postrádajĂcĂch jakĂ©koliv nosnĂ© melodie, zato plnĂ˝ch nejrĹŻznÄ›jšĂch zajĂmavĂ˝ch zvukovĂ˝ch zákoutĂ (zvláštÄ› v titulnĂ nejdelšà skladbÄ›). K nejzajĂmavÄ›jšĂm momentĹŻm pak Ĺ™adĂm postupnÄ› slábnoucĂ flĂ©tnovĂ© sĂłlo doprovázenĂ© bláznivĂ˝m gradujĂcĂm vĂĹ™enĂm bicĂch a lehce podbarvenĂ© klávesami ve druhĂ© pĹŻli Fly And Collision Of Comas Sola, kterĂ© se sympaticky vymyká tomu ostatnĂmu, co se na AlphÄ› Centauri odehrává.
V hodnocenà nebudu vůbec skoupý, protože podle mě jde o zásadnà album žánru jako takového i kapely samotné, která z jeho odkazu těžila ještě několik let (v čisté formě do alba Atem).
↧