V Yes nikdy nebylo nic natrvalo. PersonálnĂ zmÄ›ny na postech hráčů probĂhaly tak ĹľivelnÄ›, Ĺľe nezasvÄ›cenĂ˝ posluchaÄŤ se musel ve stĹ™ĂdánĂ muzikantĹŻ v souboru beznadÄ›jnÄ› ztrácet. Nejinak tomu bylo i v krizovĂ©m roce 1980. OpÄ›t odešel Wakeman, coĹľ pro kapelu jistÄ› znamenalo nemalĂ˝ problĂ©m, ale mnohem zásadnÄ›jšĂ, ne-li vraĹľednou zmÄ›nou byl odchod zakládajĂcĂho ÄŤlena a zpÄ›váka Jona Andersona. V oÄŤekávánĂ oficiálnĂho ohlášenĂ konce Yes však pĹ™išla dalšĂ, nemĂ©nÄ› šokujĂcĂ zpráva, Ĺľe do skupiny nastupujĂ Trevor Horn a Geoff Downes, ĂşstĹ™ednĂ dvojice popovĂ© formace The Buggles. Tato sestava krátce na to zapoÄŤala s nahrávánĂm novĂ©ho studiovĂ©ho alba.
Je ale možné nahrát novou desku bez Jona Andersona? Budou to vůbec ještě Yes?
Má odpověď znà ANO! A jacà YES!
Album Drama je toho jasnĂ˝m dĹŻkazem. Ĺ est našlapanĂ˝ch skladeb, ze kterĂ˝ch musĂm vyzvednout zejmĂ©na Machine Messiah, Into The Lens a Tempus Fugit jsou pĹ™ehlĂdkou špiÄŤkovĂ© hráčskĂ© techniky s maximálnĂm nasazenĂm. Squire a White jsou nynĂ mnohem vĂce vpopĹ™edĂ neĹľ na ostatnĂch deskách. MladiÄŤkĂ˝ Downes se v roli klávesáka takĂ© dobĹ™e uchytil. V nejhoršà situaci byl Trevor Horn, kterĂ˝ si v obdobĂ alba Drama a následujĂcĂho turnĂ© proĹľil pravĂ© peklo. Kdekdo mÄ›l tendenci jej pĹ™irovnávat k nesrovnatelnĂ©mu - k Jonu Andersonovi. Navzdory tomu všemu ale na album Drama a spolupráci s Yes vzpomĂná velmi rád a na desku jako takovou je náleĹľitÄ› hrdĂ˝.
Nemám sebemenšà dĹŻvod s nĂm nesouhlasit.
Malá poznámka:
VĹŻbec prvnĂ skladbou, kterou sestava s Hornem a Downesem zaÄŤal zkoušet byla We Can Fly From Here. Osud tomu chtÄ›l, aby se nakonec na desku nedostala. Dokonce neexistuje ani studiová nahrávka, pouze jejĂ relativnÄ› nekvalitnĂ live záznam z turnĂ© v roce 1980. V souvislosti s pĹ™ipravovanĂ˝m novĂ˝m albem, jehoĹľ producentem mám bĂ˝t právÄ› Trevor Horn, se na veĹ™ejnost dostaly informace o tom, Ĺľe by tato pĂseĹ� mÄ›la bĂ˝t novÄ› nahrána a pĹ™idána na desku.
↧