VĂ˝bornĂ˝ debut dnes uĹľ klasickĂ© jiĹľanskĂ© kapely, jednĂ© z nejtvrdšĂch v tomto ranku. Ĺ koda, Ĺľe uĹľ asi nikdy nedojde k reunionu s Rickem Medlockem, kterĂ©ho jsem vĹľdy bral jako šéfa tĂ©hle party. U Lynyrd Skynyrd, ke kterĂ˝m se pĹ™idal v 90. letech, se mu jistÄ› dařà dobĹ™e, a kdo vĂ, jakĂ© jsou dnes jeho vztahy s Charliem Hargrettem a Gregem Walkerem, dvÄ›ma pozĹŻstalĂ˝mi z pĹŻvodnĂ sestavy.
V roce 1975 se však Blackfoot pĹ™edstavujĂ na No Reservations jako zbrusu nová southern rocková formace, znÄ›jĂcĂ pĹ™ece jen trochu jinak neĹľ jejich zabÄ›hnutÄ›jšà kolegovĂ©. PĹ™edevšĂm tu krom skvostnĂ© závÄ›reÄŤnĂ© verze "Railroad Man" (krátkĂ© hobo parádiÄŤky v provedenĂ Shortyho Medlocka) nenajdeme ani stopy po country, kterĂ© u nÄ›kterĂ˝ch jiĹľanskĂ˝ch part bĂ˝vá pomÄ›rnÄ› dominantnĂ.
Blackfoot vzor 1975 je rozevlatĂ˝ hippie hard rock s lehce patetickĂ˝mi sbory, kde se akustiÄŤtÄ›jšà pasáže stĹ™ĂdajĂ s tÄ›mi řádnÄ› vĂ˝bušnĂ˝mi. Nešetřà se jednoduchĂ˝mi těžkotonážnĂmĂ rify ani dramatickĂ˝mi vyhrávkami.
Skladby jsou vÄ›tšinou krátkĂ© (na jiĹľanskou kapelu dokonce hodnÄ› krátkĂ©, coĹľ mi bylo, pĹ™iznám se, na Blackfoot vĹľdycky sympatickĂ©) a bez vÄ›tšĂch exhibicĂ sĂłlovĂ© kytary.
Ale i v tomhle pravidle se tu najde jedna vĂ˝jĂmka. "I Stand Alone" je totiĹľ freebirdovka jak vyšitá: BaladickĂ˝ Ăşvod, zlom ve tĹ™etĂ tĹ™etinÄ› a zbÄ›silá kytarová bitva na závÄ›r. I kdyĹľ je to pÄ›kná vÄ›c, pozdÄ›jšà klasice Highway Star z alba Strikes se nevyrovná.
Hned ĂşvodnĂ verze "Railroad Man" je nekomplikovaná hitová pecka a jasnĂ˝ kandidát na singl. Následuje ji "Indian World" - pĹ™ĂjemnÄ› melodická kompozice s pÄ›knĂ˝mi sbory.
"Stars" je mĂrnÄ› pĹ™itvrzená jiĹľanská balada, která potěšĂ, ale do pamÄ›ti se nijak vĂ˝raznÄ›ji nezapĂše.
To taková "Not Another Maker" je uĹľ jinĂ© kafe. Druhá nejsilnÄ›jšà vÄ›c na desce - dramatická kompozice s obÄŤasnĂ˝mi klidnÄ›jšĂmi pasážemi a skvÄ›lĂ˝mi dĂvÄŤĂmi vokály (nejen) v mohutnĂ˝ch refrĂ©nech. Toto je utajenĂ˝ malĂ˝ klenot repertoáru ÄŚernonoĹľcĹŻ.
"Born to Rock and Roll" je pohodovĂ˝ standard, kde se potkávajĂ veškerĂ© základnĂ atributy tĂ©to desky, i kdyĹľ samotná skladba nepatřà k nejvĂ˝raznÄ›jšĂm.
Dvojice "Take a Train" a "Big Wheels" jasnÄ› ukazuje dominujĂcĂ tvrdÄ› rockovĂ© tendence Blackfoot. PrvnĂ z nich se mĹŻĹľe pochlubit zdaĹ™ile chytlavĂ˝m rifem, druhá zase ĂşvodnĂ lehce jazz rockovou náladiÄŤkou a dravÄ› odpĂchnutĂ˝mi jĂzdami ve verzĂch.
V roce vydánĂ No Reservations pĹ™išli Lynyrd Skynyrd se svou do tĂ© doby nejtvrdšà deskou Nuthin' Fancy. JelikoĹľ je to moje nejoblĂbenÄ›jšà album ranĂ˝ch SkynyrdĹŻ, neubránĂm se srovnánĂ s debutem IndiánĹŻ. A musĂm pĹ™iznat, Ĺľe v tomhle souboji nemajĂ rudokoĹľci žádnou šanci. I tak je to (jak uĹľ bylo Ĺ™eÄŤeno Ăşvodem) na debut opravdu velice dobrĂ© album mladĂ© ambicioznĂ skupiny. Jsem si jist, Ĺľe tu máme co do ÄŤinÄ›nĂ s tĂm nejlepšĂm, co ze sebe Medlockova parta dokázala v roce 1975 dostat.
V souvislosti s dvojsmyslem v názvu alba ještÄ› dodám, Ĺľe "ŽádnĂ© rezervace" Ĺ™adĂm v diskografii Blackfoot urÄŤitÄ› mezi tu lepšà polovinu, i kdyĹľ se nedá Ĺ™Ăct, Ĺľe bych k desce nemÄ›l vĹŻbec „žádnĂ© vĂ˝hrady“.
↧